Office 365 Engineer - L2 (ITP000013)

Descrierea jobului

Vei face parte dintr-o companie de Support IT de tip Managed Services, pentru companii multinationale din zona est europeana si SUA. Rolul tau este de a oferi support si indrumare pentru inginerii de nivel L1  in remedierea problemelor complexe intalnite la client. Ne asteptam ca alaturi de Service Delivery Manager si echipa de support sa remediezi probleme clientilor respectand SLA-ul si sa partici in proiecte pro-active de intretinere a infrastructurii IT a clientului.

Tehnologiile de interes: Office 365, Powershell Scripting, Microsoft Windows Server (all roles and features).

Responsabilitati

  • Vei lucra impreuna cu Service Delivery Manager, L3 si Technical Architects la planificare si inrolarea de noi clienti
  • Vei ajuta echipele de support L1 in diagnosticarea si remedierea problemelor intalnite in implementarea serviciilor de supprt
  • Vei participa la planificarea si implementarea de proiecte la clienti existenti
  • Vei lucra impreuna cu Service Delivery Manager la definierea si implementarea procedurilor de support la clientii noi.
  • Vei participa activ la implementarea sistemelor de monitorizarea si definirea limitelor de alertare;

Candidatul ideal

  • Cunostinte medii / avansate de Office 365: configurare, migrare, administrarea si troubleshooting.
  • Cunostinte medii si experienta de minim 1-2 ani cu Active Directory, Azure Active Directory, Group Policy
  • Cunostinte medii si experienta cu Powershell Scripting. Capacitatea de a crea scripturi care sa resolve nevoile puctuale ale clientului.
  • Cunostinte medii si experienta de minim 1-2 ani cu Microsoft Windows Server si toate functionalitatiile sale
  • Certificarii Microsoft MCSA si MCSE sau interesul pentru obtinerea lor in viitorul apropiat
  • Dorinta si capacitatea de a lucra cu tehnologii noi: AWS Cloud, Microsoft Intune, Priviledge Access Management solutions
  • Cunostinte avansate de engleza scrisa si vorbita;
  • Capacitatea de a coordona o echipa de ingineri L1 in implementarea unor proiecte IT
  • Capacitate de a lucra sub presiune si de a gestiona situatii dificile;

Conditii de lucru

  • Programul de lucru se desfasoara pe un interval de 8 ore in perioada 9:00 – 19:00 L-V.
  • Exista posibilitatea introducerii unui program de lucru de tip On-call in viitor. Acest mod de lucru va fi discutat si agreat impreuna cu viitori angajati inainte de implementarea.
  • Mod de lucru hybrid, dupa perioada de acomodare cu echipa (primele 3 luni) care va fi la sediul companiei.
  • Echipa formata din arhitectii IT Microsoft si Cisco dornici sa ajute in evolutia fiecarui coleg
  • Access la materiale de curs si cursuri de pregatire pe diferite tehnologii.
  • Posibilitate de promovarea pe posturi de L3 si arhitect
  • Bonus trimestrial de performanta